A B C D E F G H I K L M N

Garbowanie chromowe

Ogólne opalanie chromowane.

Dopiero w 1858 roku ludzie zaczęli eksperymentować z solami chromu podczas garbowania. Garbowanie chromowe szybko stało się dominującą metodą garbowania i tylko dzięki odkryciu garbowania chromowego możliwa była dzisiejsza różnorodność w przemyśle skórzanym. Metoda garbowania jest obecnie wykorzystywana w około 85% światowej produkcji skór, głównie do produkcji skór odzieżowych, skór na cholewki butów i skór tapicerskich.

Galowana chromowana skóra Gusti

Właściwości skóry garbowanej chromem.

Skóra garbowana solami chromu różni się od skóry garbowanej roślinnie tym, że ma dwukrotnie większą wytrzymałość na rozdarcie. Jest też lżejsza, ponieważ sole chromu podczas garbowania nie wypełniają skóry. Proces garbowania jest również szybszy i zużywa mniej materiału, co również pozwala zaoszczędzić koszty.
Szczególnie popularna jest tzw. skóra "wet blue", która w produkcji po garbowaniu jest jeszcze mokra. Skóra o otwartych porach z charakterystycznym niebieskawym odcieniem może być dobrze przechowywana i nadaje się do transportu na całym świecie. 

Wet Blue Leder Gusti

Chrom VI - opalanie.

Niebezpieczne poziomy chromu w wyrobach skórzanych są wielokrotnie zgłaszane w wiadomościach. W szczególności mówimy o szkodliwym dla środowiska chromie VI. Jednak chrom III jest dość regularnie używany do opalania i jest nieszkodliwy dla zdrowia. Z reguły nie powoduje żadnych reakcji alergicznych, pomimo intensywnego kontaktu skóry ze skórą obuwniczą i odzieżową.

Z powodu błędów w produkcji szkodliwy chrom VI może dostać się do skóry i stanowić zagrożenie dla użytkownika końcowego. W wyrobach skórzanych garbowanych chromem III chrom VI można znaleźć tylko w bardzo specyficznych warunkach. Wdychanie pyłu chromu VI jest uważane za rakotwórcze, ale nie występuje w skórze. Pozostałe ryzyko alergii w codziennym użytkowaniu skóry jest niskie. Tylko niewielka część populacji (około 0,5%) ma alergię na chrom.

Opalanie chromowane Chrome VI

Ekologia w opalaniu chromowym.

Garbowanie chromowe wytwarza odpady i ścieki zawierające chrom, które należy odpowiednio oczyścić. Muszą być poddane obróbce i recyklingowi. W nowoczesnych garbarniach można odzyskać cenne substancje, dzięki czemu można związać prawie 97% użytego chromu. Minimalizuje to obciążenie ścieków i oszczędza koszty.  

Galowana chromowo skóra Gusti

Chrom w produkcji w Gusti Leder.

W Gusti Leder możemy zagwarantować bardzo wysoką odporność na rozdarcie dla wszystkich produktów garbowanych chromowo. Wszystkie produkty z linii Gusti Leder Studio są garbowane chromowo. Główni producenci z asortymentu Gusti Leder Studio spełniają międzynarodowe standardy produkcji, takie jak SA 8000. Regularne testy laboratoryjne zapewniają, że wszystkie rodzaje skór od producentów spełniają wytyczne dotyczące wartości chromu VI. Testy te są przeprowadzane przez uznane laboratoria w Indiach oraz „TÜV SÜD”.

 

dodatkowe źródła (dostęp 7 listopada 2018 r.)

  • leder-info(kropka)de/index.php/Chromgerbung

  • lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/Chromgerbung

  • oeko-fair(dot)de/sprytna konsumpcja/dekoracja-odzieży/skóra/produkcja6/opalanie/opalanie chromem

 

Gusti Leder Studio

Acton model Acton
Torebki skórzane nerka skóra naturalna czarna skóra
169,00 Zł 219,00 Zł
Alena model Alena
Plecak skórzany mały damski miejski plecak brązowa skóra
429,00 Zł
gusti-leder.de Reviews with ekomi.de