Warstwy skóry
Skóra ogólnie
Skóra jest największym organem żywej istoty. Jej głównym zadaniem jest oddzielenie ciała od otoczenia i ochrona przed wpływami środowiska i patogenami.
Struktura skóry
Skóra jest z grubsza podzielona na trzy warstwy: skórę górną (naskórek), skórę właściwą (corium) i skórę dolną (podskórną). Naskórek składa się z suchej warstwy zrogowaciałej i leżącej pod nią błony śluzowej. Ta zrogowaciała warstwa jest pierwszą solidną barierą między środowiskiem a ciałem. Skóra właściwa składa się z włókien tkanki łącznej składających się głównie z kolagenu i zaopatruje naskórek w składniki odżywcze. Tkanka podskórna składa się z komórek tłuszczowych i tkanki łącznej, jej zadaniem jest połączenie skóry z leżącymi pod nią strukturami.
Skóra właściwa
Skóra właściwa to warstwa skóry używana do produkcji skóry. Można to podzielić na dwa obszary: górną i dolną skórę właściwą. W górnej części skóry właściwej znajduje się warstwa brodawkowata, która decyduje o ziarnistości skóry. Znajdująca się pod spodem warstwa siatkowa odpowiada za stabilność skóry. Dzięki swojej strukturze skóra właściwa jest szczególnie odporna na rozdarcie i elastyczna. Można go dobrze odkształcać i dlatego jest często używany do produkcji odzieży, toreb, butów i akcesoriów.
dodatkowe źródła (dostęp 1.10.2019):
- lecturio(kropka)de/magazin/haut/
- lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/Oberhaut
Unsere Produkte

