A B C D E F G H I K L M N

Produkcja skór

Skóra wykonana jest ze skór zwierzęcych. Istnieją różnice w poszczególnych procesach, w zależności od tego, czy jest to proces chemiczny czy naturalny, czy tradycyjny czy mechaniczny. W sumie wykonywanych jest wiele pojedynczych kroków. Opalanie to najbardziej znany i najważniejszy indywidualny proces.

Poszczególne etapy produkcji skóry

Tu pokrótce przedstawiono poszczególne etapy procesu garbowania chromowego.

1. Skóra surowa

2. Miara i waga

3. Namaczanie

4. Golenie/Depilacja

5. Miąższ

6. Dzielenie

7. Barwienie

8. Odwapnianie

9. Zakwaszanie

10. Opalanie

11. Neutralizacja

12. Więdnięcie/ Drenaż

13. Dogarbowanie

14. Sortowanie

15. Regulacja szwów/grubości

16. Wykańczanie na mokro

    Wybielacz

    Kolor

    Smarowanie

17. Zmiękczanie 

18. Suszenie

   Suszenie wiszące

   Suszenie próżniowe

   Suszenie naprężające

   Metoda wklejania

   Suszenie z wysoką częstotliwością

19. Obróbka powierzchni

 

1. Skóra surowa

Na początku procesu produkcji skóra jest surowa, jest całkowicie nieobrobiona. Jeśli skóry surowej nie można przetworzyć na skórę natychmiast po jej uzyskaniu, należy ją przechować. Jest to możliwe tylko dzięki konserwacji skóry, ponieważ bakterie zaczynają rozkładać skórę w bardzo krótkim czasie.

2. Miara i waga

Surowiec jest zawsze sprawdzany na początku obróbki skóry. Pomiary skór są zazwyczaj wykonywane ręcznie, ale także maszynowo. Określane są grubości, a być może nawet testowana jest szczelność i wytrzymałość. Skóry są również badane pod kątem skaz.

Tego rodzaju kontrola jest konieczna wielokrotnie w całym procesie produkcyjnym, aby produkt końcowy spełniał wszystkie wymagania dotyczące dalszego przetwarzania.

bearb_Messen-1

3. Namaczanie

Po przechowywaniu skóry należy je przywrócić do pierwotnego stanu. Zaczyna się to od namoczenia skór. 

4. Golenie/Depilacja

Celem strzyżenia jest usunięcie nadmiaru włosów ze skóry i zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu. Oczywiście ten krok jest konieczny tylko wtedy, gdy skóra ma być używana bez włosów. Ten etap pracy jest odpowiednio pomijany w przypadku futer i skór.

Strzyżenie jest zatem ważnym krokiem w przygotowaniu do najbardziej znanego etapu pracy, jakim jest opalanie. Jak sama nazwa wskazuje, kiedyś proces ten odbywał się za pomocą popiołów. Obecnie do tego celu często stosuje się wodorotlenek wapnia i siarczek sodu. Jednak substancje te wytwarzają ścieki, które muszą być następnie oczyszczane i nie mogą być uwalniane do środowiska.

Strzyżenie to etap pracy, który w dużej mierze determinuje właściwości późniejszej skóry. Im dłużej skóry pozostają w kombajnie, tym skóra staje się bardziej miękka. Jeśli więc ma zostać wyprodukowana twarda, wytrzymała skóra, czas strzyżenia ulega skróceniu. 

Po goleniu włosy na naskórku są rozluźnione, resztki mięsa i tłuszczu są na tyle luźne, że można je usunąć i uwolnić od zbędnych substancji białkowych i tłuszczowych. Skóra jest dodatkowo przygotowywana do garbowania poprzez puchnięcie włókien skóry i otwarcie skóry.  

Włosy zostały poluzowane przez strzyżenie, dzięki czemu skóra jest całkowicie usunięta na etapie depilacji.

5. Miąższ

Jak już opisano, skóra jest już przygotowana do mizdrowania.

6. Dzielenie

Skóra składa się z różnych warstw zwanych szczelinami. Na etapie dwojenia skóry są dzielone na bardziej płaskie dwoiny. Oddzielenie luki miąższu, luki ziarna i środkowej luki jest powszechne.

bearb_maschinelles-spalten

 

7. Barwienie

 Podczas barwienia skóra staje się bardziej miękka, a jej włókna stają się bardziej elastyczne. Na tym etapie wykorzystywane są enzymy, które rozkładają różne białka.

8. Odwapnianie

Ten krok jest również nazywany odkamienianiem, a jego podstawy są już wyjaśnione pod nazwą.

9. Zakwaszanie

Kwas i sól obniżają wartość pH skóry i sprawiają, że skóra jest podatna na działanie środka opalającego.

10. Opalanie

Opalanie to termin opisujący faktyczną przemianę skóry w skórę. Do tej pory skóra zawierała naturalne białka i dlatego była nadal organicznym, szybko rozkładającym się materiałem. Białka są teraz utrwalane i usieciowane w procesie garbowania, co powoduje stabilizację, która sprawia, że ​​skóra jest mniej podatna.

W powszechnym garbowaniu chromowym właściwy proces garbowania odbywa się poprzez dodanie soli chromu (III-wartościowej). Inne rodzaje opalania wykorzystują szeroką gamę innych substancji, które mogą być naturalne, syntetyczne lub chemiczne.

11. Neutralizacja

Podczas neutralizacji skóry następuje zrównoważenie pH w kolejnych krokach.

12. Więdnięcie/ Drenaż

Celem więdnięcia jest uwolnienie skóry od wody. Aby to zrobić, skórki są wyciskane między dwiema rolkami.

13. Dogarbowanie

Dopalanie odnosi się do procesu, który poddaje skórę kolejnemu procesowi opalania. Celem jest optymalizacja skór, zwłaszcza pod względem wyglądu i dotyku. W zależności od późniejszego wykorzystania skóry mogą być przygotowane do specjalnych wykończeń podczas dogarbowania. Na przykład można wpływać na miękkość, widoczność struktury słojów, odporność na światło, zabarwienie, wagę, stabilność i możliwość barwienia.

14. Sortowanie

Pozornie prosty krok sortowania skór, podobnie jak pierwszy krok opisany tutaj, jest krokiem, który należy stale powtarzać i jest bardzo ważny. Skóry są sprawdzane pod kątem pęknięć, wielkości, wad ziarna, wytrzymałości, zarażenia pasożytami itp. Skórę można następnie sortować według jakości.

15. Regulacja szwów/grubości

Jeżeli skóry po kontroli nie spełniają wymagań grubości lub są nierówne, są one strugane na gładko przez wprowadzenie do maszyny przeznaczonej do tego celu. Odstrugane skrawki skóry są często łączone i sprzedawane jako niedroga skóra tapicerska.

16. Wykańczanie na mokro

Etapy wybielania, barwienia i natłuszczania liczą się jako wykończenie na mokro.

    Wybielacz

Gdy skóra jest wybielona, ​​korygowane są niepożądane przebarwienia lub nierównomierne zabarwienie.

    Kolor

Skóra może być następnie barwiona na żądany kolor. W zależności od metody możliwe jest barwienie środkami naturalnymi lub chemicznymi.

    Smarowanie

Natłuszczanie skóry służy do zmiękczania skóry.

17. Zmiękczanie

18. Suszenie

   Suszenie wiszące

   Suszenie próżniowe

   Suszenie naprężające

    Metoda wklejania

   Suszenie z wysoką częstotliwością

19. Obróbka powierzchni

 

Produkcję skóry można przedstawić jako przykład na serii zdjęć, podobnie jak w przypadku naszych produktów Gusti Leder Studio.

 

dodatkowe źródła: https://www.leder-info.de, dostęp: 15.06.2018, https:// www. leder-info.de/index.php/Gerbung, dostęp: 02.07.2018.



Unsere Produkte

Leon model Leon
Skórzana torba na ramię styl vintage brązowa skóra
459,00 Zł
Moreno A. Moreno A.
Plecak torba rowerowa torba skórzana wraz z płytą do montażu vintage brązowa skóra
Od 459,00 Zł
Shelton model Shelton
Brelok skórzany wisiorek z możliwością grawerowania brązowa skóra
19,00 Zł
gusti-leder.de Reviews with ekomi.de