A B C D E F G H I K L M N

Chromowane materiały garbujące

Materialy do garbowania ogólnie.

Garbowanie to najważniejszy etap w produkcji skóry, ponieważ w tym miejscu skóra stają się prawdziwą skórą. W tym celu garbarze stosują określone „środki garbujące”; co głównie zatrzymuje rozkład skór. 4-45% garbników jest wchłanianych przez skórę i magazynowanych, co powoduje rozpad włókien kolagenowych w skórze. Oprócz roślinnych i syntetycznych garbników w tym procesie stosuje się w szczególności garbniki chromowe.

 Garbowanie skóry

Ekstrakcja tlenku chromu(III).

W przeciwieństwie do garbników roślinnych, surowce mineralne nie są rozpuszczalne w wodzie. Dlatego rozpuszczalne w wodzie sole chromu muszą najpierw zostać przetworzone w procesie chemicznym. Spośród 480 000 ton materiałów chromowych, które są produkowane rocznie, 125 000 ton to sam tlenek chromu(III). Zielona sól chromu jest stosowana w 85% wszystkich rodzajów skór w produkcji skór na całym świecie. Ścieki i odpady zawierające chrom powstające podczas garbowania chromowego są odzyskiwane, przetwarzane i poddawane recyklingowi w nowoczesnych garbarniach.

Ekstrakcja soli chromu

Właściwości skóry garbowanej chromem.

Jeżeli porównasz skórę garbowaną chromem ze skórą garbowaną roślinnie, zauważysz nie tylko prawie dwukrotnie większą wytrzymałość na rozdarcie, ale także znacznie lżejszą masę gotowej skóry. Samoopalacz wchłania się w skórę tylko do 4% i jest wtedy łatwiejszy do hydrofobowania (impregnacji). Ten rodzaj opalania jest szczególnie popularny ze względu na oszczędność kosztów, oszczędność materiału, a przede wszystkim szybki proces opalania.

Eigenschaften Chromgerbung Leder

Tlenek chromu(III) vs. tlenek chromu(VI) w produkcji skór

Tlenek chromu (III) nie powoduje reakcji alergicznych u większości ludzi i dlatego jest uważany za nieszkodliwy dla zdrowia. Jednak związany z nim tlenek chromu(VI) jest szkodliwy i należy go unikać. Rzadko, w złych warunkach garbowania, może wystąpić również w tkaninach garbowanych chromem(III). Można temu najlepiej zapobiec poprzez dogarbowanie i regularne stosowanie środków natłuszczających.

Chom VI Gerbung

Chrom w produkcji w Gusti-Leder.

Wszystkie produkty z linii Gusti Leder Studio są garbowane chromem. Główni producenci asortymentu Gusti Leder Studio przestrzegają międzynarodowych standardów produkcji, takich jak SA 8000. Regularne testy laboratoryjne zapewniają, że wszystkie rodzaje skór od producentów spełniają wytyczne dotyczące wartości chromu VI. Testy te są przeprowadzane przez uznane laboratoria w Indiach oraz „TÜV SÜD”.

Więcej informacji na temat różnych stylów opalania można znaleźć w tym filmie:

 

Dodatkowe źródła (dostęp 12.04.2018):

  • leder-info(kropka)de/index.php/Gerbstoff

  • leder-info(kropka)de/index-php/Mineraltanning

  • leder-info(kropka)de/index.php/Chromgerbung

  • lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/Chrom-III

 

 

Gusti Leder Studio

Acton model Acton
Torebki skórzane nerka skóra naturalna czarna skóra
219,00 Zł
Alena model Alena
Plecak skórzany mały damski miejski plecak brązowa skóra
409,00 Zł
gusti-leder.de Reviews with ekomi.de