A B C D E F G H I K L M N

Garbowanie

Historia opalania.

Od zarania ludzkości skóry zwierzęce, uzyskiwane jako produkt uboczny polowania, były używane jako płótno namiotowe, odzież ochronna, paski lub torby. Pierwotnie skóra była jedynie suszona i wędzona. W pierwszych dniach garbowania do impregnacji i zmiękczania skóry używano tłuszczów, co ma miejsce do dziś.
W średniowieczu garbarstwo było bardzo rozpowszechnione, choć uważano je za zawód brudny i niesławny. Rękodzieło nabrało negatywnego wydźwięku, ponieważ w tamtym czasie, ze względu na ograniczony wybór opcji konserwacji i środków garbujących, do garbowania używano również kału i moczu. Ze względu na silny uciążliwy zapach, garbarnie zawsze znajdowały się na obrzeżach miast lub we własnych dzielnicach. Garbarze mogą również łatwo zarażać się wąglikiem i innymi chorobami poprzez drobne urazy.

Geschichte Gerbung

Garbowanie obecnie.

W dzisiejszych czasach garbowanie jest najważniejszym i najbardziej znanym etapem produkcji skóry. W tym procesie skóry zwierzęce są długotrwale konserwowane za pomocą garbników. Podstawowym celem garbowania jest zmiękczenie i zwiększenie trwałości skóry. Skóra, która składa się z ⅓ białka byłaby twarda i prześwitująca, gdyby nie była opalona. Jednak dzięki garbnikom nitki białkowe pozostają elastycznie usieciowane i są stabilizowane przez długi czas. Inne zalety garbowania to odporność na gnicie (rozkład przez mikroorganizmy) i zapobieganie pęcznieniu mokrej skóry.  

Gerbung Allgemein

Rodzaje opalania.

W garbarniach skóry martwych zwierząt są przygotowywane do dalszego przetwarzania i wykorzystania. Różne rodzaje skóry są przetwarzane różnymi głównymi metodami garbowania, w zależności od docelowego produktu i pożądanych właściwości. Istnieje garbowanie chromowe (skóry odzieżowe, wierzchnie obuwia), garbowanie roślinne (pas, podeszwa, skóra jeździecka) oraz garbowanie syntetyczne / garbowanie olejowe / garbowanie tłuszczowe (skóra okienna, skóra tradycyjna). Aby osiągnąć różne właściwości, te metody garbowania są często łączone ze sobą, znane również jako garbowanie kombinowane / garbowanie mieszane.

Typy opalania garbowanie beczkowe

Obróbka i barwienie garbowanej skóry.

W przypadku skór dekoracyjnych nadal stosuje się tzw. wybielanie lub garbowanie ałunem, które odbywa się za pomocą ałunu (siarczanu glinu) i soli kuchennej. Garbowana strona skóry staje się biała przy tego typu garbowaniu, nie można jej prać, ponieważ środki garbujące mogą zostać wypłukane. Kolor garbowanej skóry zwykle wskazuje, jaką metodę garbowania zastosowano. Garbowanie chromowe barwi skórę na kolor srebrnoszary, garbowanie olejowe nadaje jej żółtawy, a garbowanie roślinne brązowieje. Jeśli kolor skóry ma być ponownie zmieniony po garbowaniu, konieczne jest zabarwienie skóry za pomocą naturalnych lub chemicznych dodatków.

Barwienie obróbki garbowania skóry

Kroki opalania.

W celu optymalnego przygotowania skóry zwierzęcej do garbowania, a następnie dalszej obróbki skóry konieczne są między innymi następujące kroki:
Konserwacja wstępna, moczenie, kąpiel strzyżąca (odwłaszanie), mizdrowanie, rozdwajanie warstw skóry, odwapnianie, mruganie, OPALANIE, kąpiel neutralizująca (odwadnianie), golenie, wykańczanie na mokro (dogarbowanie, barwienie, natłuszczanie), suszenie, rozciąganie, zmiękczanie, wykańczanie na sucho.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, poszczególne etapy pracy zostaną ponownie wyjaśnione w tym filmie:

 

dodatkowe źródła (dostęp: 05.11.2018):

  • leder-info(kropka)de/index.php/Gerbung

  • lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/Gerbung

  • peraperis(dot)com/blog/historical-craft/leather-tanning.html

 

Unsere Produkte

Miquel I. Miquel I.
Torba rowerowa torba na bagażnik torba skórzana torba z paskiem na ramię akcesoria rowerowe brązowa skóra i płótno 16 L
529,00 Zł
Vincent model Vincent
Akcesoria etui na okulary skórzane etui na okulary przeciwsłoneczne vintage czarna skóra
39,00 Zł
Sola model Sola
Notatnik dziennik dziennik podróży format A5 brązowa skóra
99,00 Zł
gusti-leder.de Reviews with ekomi.de