Garbowanie tłuszczów
Garbowanie tłuszczów.
Konserwowanie skór zwierzęcych tłuszczami zwierzęcymi sięga początków garbowania. Rzemiosło to zyskało złą sławę w średniowieczu z powodu używania ekskrementów i moczu do garbowania z powodu braku konserwantów. Jedną z zalet garbowania tłuszczami zwierzęcymi jest to, że po zabiciu zwierząt garbniki są automatycznie obecne i można je bezpośrednio stosować. Ponadto garbowanie tłuszczami jest metodą stosunkowo szybką, gdyż trwa zaledwie kilka dni.
Tłuszcze.
Obróbka skór tłuszczami zwierzęcymi nie zawsze powoduje uzyskanie właściwości skóropodobnych. Tylko tłuszcze, które się utleniają, a więc wysychają, mogą również przekształcić skórę w prawdziwą skórę. Niektóre tłuszcze zwierzęce pochodzące od ssaków lądowych nie posiadają tej cechy i dlatego brak im efektu garbowania. Natomiast innym tłuszczom, takim jak niektóre oleje roślinne (olej rzepakowy, olej lniany) lub tłuszczom zwierzęcym, takim jak olej mózgowy, łój, szpik lub olej rybny, można przypisać taką zdolność garbowania.
Tłusta skóra.
Jeśli skóry zwierząt są traktowane łojem lub mózgiem, mówimy o tzw. skórze garbowanej tłuszczem. Przy garbowaniu tłustym dodatkowo nadaje się skórze trwałość poprzez palenie skór. Metoda ta jest stosunkowo szybka, bo trwa zaledwie kilka dni. Garbowanie tłuszczów z późniejszym konserwowaniem dymem znane było przede wszystkim wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Przyjmuje się również, że ubranie Ötzi'ego było opalone tłuszczem. Jednak skóry, które były garbowane np. mózgiem, nie uległy zmianom chemicznym. Dzięki temu środki garbujące pozostają w pewnym stopniu zmywalne, a skóra może twardnieć po kontakcie z wodą. Jest to tzw. opalanie nieoryginalne (nietrwałe).
Garbowanie i skóra zamszowa.
Skóra zamszowa to nazwa skóry garbowanej nienasyconymi glicerydami (tranami). Garbowanie wykorzystywane jest głównie do produkcji skór okiennych i tradycyjnych. Dowiedz się więcej z naszych postów na temat garbowania i zamszu.
dodatkowe źródła (dostęp 07.12.2018):
-
leder-info(kropka)de/index.php/Fettgerbung
-
lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/S%C3%A4mischleder
-
lederpedia(kropka)de/lederfertigung/opalanie/opalanie tłuszczu
-
leder-info(kropka)de/index.php/Hirgerbung
Unsere Produkte

