A B C D E F G H I K L M N

Garbowanie tłuszczów

Garbowanie tłuszczów.

Konserwowanie skór zwierzęcych tłuszczami zwierzęcymi sięga początków garbowania. Rzemiosło to zyskało złą sławę w średniowieczu z powodu używania ekskrementów i moczu do garbowania z powodu braku konserwantów. Jedną z zalet garbowania tłuszczami zwierzęcymi jest to, że po zabiciu zwierząt garbniki są automatycznie obecne i można je bezpośrednio stosować. Ponadto garbowanie tłuszczami jest metodą stosunkowo szybką, gdyż trwa zaledwie kilka dni.

Tłusta garbowana skóra

Tłuszcze.

Obróbka skór tłuszczami zwierzęcymi nie zawsze powoduje uzyskanie właściwości skóropodobnych. Tylko tłuszcze, które się utleniają, a więc wysychają, mogą również przekształcić skórę w prawdziwą skórę. Niektóre tłuszcze zwierzęce pochodzące od ssaków lądowych nie posiadają tej cechy i dlatego brak im efektu garbowania. Natomiast innym tłuszczom, takim jak niektóre oleje roślinne (olej rzepakowy, olej lniany) lub tłuszczom zwierzęcym, takim jak olej mózgowy, łój, szpik lub olej rybny, można przypisać taką zdolność garbowania.

Tłuszcze zwierzęce Garbowanie skóry

Tłusta skóra.

Jeśli skóry zwierząt są traktowane łojem lub mózgiem, mówimy o tzw. skórze garbowanej tłuszczem. Przy garbowaniu tłustym dodatkowo nadaje się skórze trwałość poprzez palenie skór. Metoda ta jest stosunkowo szybka, bo trwa zaledwie kilka dni. Garbowanie tłuszczów z późniejszym konserwowaniem dymem znane było przede wszystkim wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Przyjmuje się również, że ubranie Ötzi'ego było opalone tłuszczem. Jednak skóry, które były garbowane np. mózgiem, nie uległy zmianom chemicznym. Dzięki temu środki garbujące pozostają w pewnym stopniu zmywalne, a skóra może twardnieć po kontakcie z wodą. Jest to tzw. opalanie nieoryginalne (nietrwałe).

Tłuste buty do opalania Ötzi

Garbowanie i skóra zamszowa.

Skóra zamszowa to nazwa skóry garbowanej nienasyconymi glicerydami (tranami). Garbowanie wykorzystywane jest głównie do produkcji skór okiennych i tradycyjnych. Dowiedz się więcej z naszych postów na temat garbowania i zamszu.

Tłuste opalanie Gusti Leder

 

dodatkowe źródła (dostęp 07.12.2018):

  • leder-info(kropka)de/index.php/Fettgerbung

  • lederzentrum(kropka)de/wiki/index.php/S%C3%A4mischleder

  • lederpedia(kropka)de/lederfertigung/opalanie/opalanie tłuszczu

  • leder-info(kropka)de/index.php/Hirgerbung

Unsere Produkte

Lina Lina
Książka artystyczna notatnik dziennik A6 brązowy skóra
49,00 Zł
Gustav model Gustav
Portfel portmonetka skórzany portfel średni portfel męski portfel vintage brązowa skóra
119,00 Zł
Amanda model Amanda
Torba na aparat torba fotograficzna skórzana torba vintage brązowa skóra
459,00 Zł
Marianne V. Marianne V.
Torba na siodło torba na kierownicę torba rowerowa torba skórzana odporny na kradzież vintage czarny skóra
239,00 Zł
gusti-leder.de Reviews with ekomi.de